Tutoriale i wzory

Jak okleić pudło papierem ozdobnym?

Tak, ten wpis nie będzie o biżuterii. Ostatnio robiłam porządki w biurku, przy którym zwykle pracuję. Przyszła też pora na zrobienie porządku w kącie obok, gdzie piętrzyły się siatki z różnymi materiałami do tworzenia wszelakiego. Od przeprowadzki, czyli prawie 3 miesięcy 😛 . Biurko by tego wszystkiego nie pomieściło. Ledwo się w nim mieszczą kategorie „biżuteria” i „decoupage”. Wszystkie szafy zajęte. Co tu robić, przecież nie zostawię bałaganu na podłodze!

Na szczęście miałam możliwość przywiezienia sobie z pracy dużych, grubych i mocnych kartonów, w których mogłam wszystko pomieścić. Tylko aż głupio trzymać artystyczne przydasie w szarym pudle… Więc postanowiłam na próbę ozdobić jedno papierem do pakowania prezentów, a oto efekt:

I wtedy pomyślałam, że podzielę się z Wami moim sposobem na oklejenie pudła 🙂 . Z pewnością nie tylko ja mam mnóstwo różnych rzeczy, które warto by było pochować, a jednocześnie mieć do nich łatwy dostęp. Tak powstał ten nie-biżuteryjny tutorial. To już mój drugi, pierwszy był o kaboszonach z suszonych kwiatów.

Na początek trzeba zdobyć karton, najlepiej taki jak ten. Gruby, wytrzymały i z wieczkiem. Można też użyć pudełek po butach.

Potrzebny też będzie papier ozdobny (do dużego kartonu potrzebowałam dwóch arkuszy 100×70 cm.), ostre nożyczki i szeroka, bezbarwna taśma klejąca. Rada: jeśli nie macie nikogo do pomocy, kto by mógł Wam podawać taśmę, najlepiej poucinać sobie kawałki na zapas. Moją „ofiarą” padło biurko 😉

Krok 1. Spodu kartonu nie widać, więc ozdabiać będziemy tylko boki. Najpierw sprawdzamy, czy da się okleić je jednym kawałkiem papieru. Mi go zabrakło, ale był na tyle szeroki, że mogłam przeciąć go wzdłuż na dwie części. Trzeba pamiętać, żeby zostawić sobie przy przycinaniu kilka centrymetrów papieru po obu stronach pudła.

Krok 2. Jeden kraniec papieru przyklejamy kawałkami taśmy możliwie blisko rogu kartonu. Następnie wygładzając arkusz dłonią i pilnując by był jak najbardziej napięty, przykładamy go do dwóch boków kartonu. Następnie ucinamy nadmiar papieru (jeśli jest potrzeba) i przyklejamy go blisko przeciwległego rogu.

Krok 3. Wystające kawałki papieru zginamy w miejscach rogów na dole kartonu i przycinamy. Teraz do spodu kartonu przyklejamy najpierw mniejsze paski papieru, potem większe.

Spód kartonu powinien wyglądać tak:

Krok 4. To samo robimy w górnej części, z tym że tutaj zawijamy nadmiar papieru do środka pudła.

Krok 5. Doklejamy do wolnych boków kartonu drugą część papieru, zazębiając ją z pierwszą. Staramy się przy tym tak ułożyć wzór, żeby miejsca łączeń były niewidoczne. Jak widać poniżej jeden z brzegów nie do końca mi wyszedł. Przy pierwszym pudle było lepiej 😛 .

Uwaga: Najlepiej zrobić tak, żeby napis czy kod kreskowy znalazł się na spodzie kartonu. I cały czas pilnujemy, żeby papier był naprężony i jak najściślej przylegał do boków.

Krok 6. Powtarzamy kroki 3 i 4 z drugą częścią papieru.

Krok 7. Wzmacniamy całość taśmą w miejscach, gdzie papier mógłby o coś zahaczyć i się podrzeć, czyli jego krawędzie na spodzie i we wnętrzu kartonu, miejsca gdzie jeden arkusz zazębia się z drugim. Zabezpieczamy też rogi używając dwóch małych kawałków taśmy.

Pierwsza część jest już gotowa 🙂

Krok 8. Pora na wieczko. Kładziemy je obrócone na środku arkusza papieru i przycinamy go tak, żeby potem wystarczyło na pokrycie boków i zawinięcie do środka. Można zostawić większy margines, a potem wyciąć nadmiar.

Krok 9. Przycinamy arkusz od krawędzi do jednego z rogów kartonu tak, aby cięcie było przedłużeniem krótszego boku wieczka. To samo robimy z drugiej strony. Zginamy powstały pasek do krótszego boku wieczka, a nadmiar przyklejamy do dłuższego. Tak samo robimy z drugiej strony. Trzeba przy tym naciągnąć papier, żeby dobrze przylegał potem do wierzchu kartonu. Jednak nie można tego robić zbyt mocno, bo łatwo w tym momencie przedrzeć papier.

Krok 10. Zginamy papier w rogach i przycinamy, następnie zawijamy do środka najpierw krótsze kawałki, potem dłuższe. Jeśli zostało zbyt dużo papieru, przycinamy go.

Tak w tym momencie powinna wyglądać całość:

Krok 11. Powtarzamy kroki 9 i 10 z drugiej strony wieczka.

Krok 12. Teraz zawijamy do środka nadmiar papieru przy dłuższych bokach, ewentualnie przycinamy i przyklejamy.

Krok 13. Zabezpieczamy taśmą brzegi papieru we wnętrzu wieczka i w rogach. Na końcach rogów używamy dwóch małych kawałków taśmy podobnie jak w kroku 7. Wieczko gotowe. 🙂

Krok 14. Dopasowujemy karton i wieczko. Możliwe, że trzeba będzie przyciąć nachodzący na siebie papier w narożnikach we wnętrzu wieczka, żeby można było zamknąć pudło.

Pudełko ozdobione. Teraz mogę postawić obydwa jedno na drugim na podłodze w salonie i nie będą straszyły 😉 Mam nadzieję, że tutorial będzie dla Was przydatny. Jeśli macie jakieś uwagi lub któryś etap jest niejasny napiszcie w komentarzu, na pewno odpowiem. Do następnego wpisu! 🙂