Tutoriale i wzory

Kolczyki Kwiaty v3. Tutorial

Witajcie 🙂 Oto obiecany blogourodzinowy tutorial na kolczyki w kształcie kwiatków. Majówkowa pogoda wbrew prognozom jest całkiem ładna, więc bardziej ciągnęło mnie na spacery niż przed komputer. Dziś przeżyłam najazd rodzinki, wszyscy chcieli zobaczyć nasze nowe mieszkanie 😉 Znowu usiadłam do wpisu później niż zamierzałam… cóż, istnieje też życie poza wirtualnym światem.

Nadal jestem w żółto-niebieskich klimatach, więc kolczyki, które przy okazji zrobiłam będą podobne do tych z poprzedniego wpisu. Starałam się tak dobrać kolory, żeby zdjęcia były jak najbardziej czytelne.

Potrzebne materiały (w nawiasach napiszę użyte przeze mnie kolory):

  • koraliki Toho 15/0 – dokładnie 72 szt., myślę, że mniej niż 0,5 g. (opaque dandelion)
  • koraliki Toho 11/0 – 24 szt. (opaque navy blue)
  • koraliki Superduo w dwóch kolorach – pierwszy na przód i tył – 24 szt. (opaque yellow), drugi na boki – 12 szt. (opaque turquoise)
  • koraliki Firepolish – 24 szt. (opaque dark navy blue)
  • bigle sztyfty z kulką (ze stali chirurgicznej)
  • nożyczki, igła oraz nić do beadingu, zwykle dobieram ją do koralików Superduo, które będą z przodu i z tyłu robótki (żółta S-Lon AA, którą przed pracą nawoskowałam)

1 Na około 60 cm. nici nawlekamy na zmianę Superduo w pierwszym kolorze oraz Toho 11/0 zostawiając ok. 10 cm. ogonka. Przechodzimy przez koraliki jeszcze raz, żeby utworzyły koło i ponownie przez pierwszy koralik. Zabezpieczamy całość supełkiem, przechodzimy jeszcze przez kilka koralików i zawracamy igłą przez drugą dziurkę jednego z Superduo.

2 Nawlekamy Toho 15/0, Superduo w drugim kolorze i ponownie Toho 15/0, następnie przechodzimy przez kolejny Superduo z poprzedniego etapu. Powtarzamy 5 razy i przechodzimy jeszcze raz przez pierwszą sekwencję.

3 Ponownie zawracamy przez koralik Superduo z pierwszego okrążenia, nawlekamy Toho 8/0 i przechodzimy przez sąsiedni Superduo, bliżej środka robótki. Nowy koralik powinien ułożyć się nad Toho 11/0 z pierwszego okrążenia. Powtarzamy 5 razy i przeprowadzamy igłę tak, żeby nić wychodziła z Superduo z drugiego okrążenia, dalej od środka robótki (dobrze to widać na zdjęciach, jeśli są za małe, klikając zobaczycie je w powiększeniu)

4 W tym i następnym etapie często sobie pomagam robiąc „dziubek” z palców, żeby koraliki lepiej się układały. Będziemy zamykać kwiatek z drugiej strony koralików Toho 8/0. Nawlekamy Toho 15/0, Superduo w pierwszym kolorze i ponownie Toho 15/0, następnie przechodzimy przez kolejny Superduo z poprzedniego etapu. Powtarzamy 5 razy i przechodzimy raz jeszcze przez pierwsze dwa dodane w tym etapie koraliki.

5 Zawracamy przez drugą dziurkę Superduo, z którego wychodzi nić. Teraz pomiędzy wolne końce Superduo z poprzedniego etapu wplatamy Toho 11/0, przechodzimy przez całe okrążenie jeszcze raz i mocno zaciskamy.

6 Teraz najtrudniejsza część pracy. Musimy przytwierdzić koraliki Toho 8/0 pomiędzy Superduo w pierwszym kolorze tak jak w etapie 3, ale tym razem są one schowane we wnętrzu robótki. Wychodząc z Superduo z poprzedniego etapu przechodzimy igłą przez Toho 8/0 znajdujący się przy nim, zawracamy przez środek robótki na stronę, z której zaczęliśmy i przechodzimy przez sąsiedni Superduo. Powtarzamy 5 razy.

7 Przechodzimy igłą tak, żeby nić wychodziła z Superduo znajdującego się z boku kwiatka. Nawlekamy koralik Firepolish, Toho 15/0 i ponownie Firepolish, następnie przechodzimy przez sąsiedni boczny Superduo po tej samej stronie robótki (równolegle, a nie na skos). Powtarzamy 5 razy.

8 Powtarzamy poprzednie okrążenie jeszcze raz przez przed chwilą dodane koraliki. Tym razem przechodzimy przez dziurki Superduo znajdujące się po drugiej stronie robótki, tak żeby „płatki” umiejscowiły się pośrodku. Przechodzimy przez pierwszą sekwencję koralików jeszcze raz po zakończeniu okrążenia.

9 Wychodząc z bocznego Superduo nawlekamy trzy Toho 15/0, bigiel i kolejne trzy Toho 15/0, następnie przewlekamy igłę przez ten sam Superduo, z którego wychodzi nić tworząc pętelkę. Wzmacniamy całość przechodząc przez nią nicią jeszcze dwa razy. Chowamy nić w robótce robiąc 2-3 supełki, przechodzimy jeszcze przez kilka koralików i ucinamy nadmiar. To samo robimy z początkowym ogonkiem. Wykonujemy drugi kolczyk powtarzając wszystkie kroki.

Gotowe 🙂

Przyznam, że napisanie tutorialu trwało o wiele dłużej niż samo wykonanie kolczyków. Gdybyście mieli wątpliwości lub pytania, śmiało do mnie piszcie. Tutorial nie jest do użytku komercyjnego. I oczywiście wspomnijcie o nim, jeśli wykonacie prace na jego podstawie, najlepiej zamieszczając link.

Do następnego wpisu! 🙂