Tutoriale i wzory, Z życia rękodzielnika

Octaglare. Tutorial na broszkę z kryształkiem rivoli

Uwaga! Post o wiele dłuższy niż zazwyczaj!

Witajcie 🙂 Jutro minie dokładnie rok od pierwszego wpisu na tym blogu. Jak ten czas szybko leci, prawda? Mam wrażenie, że całkiem niedawno uczyłam się korzystania z WordPressa, myślałam nad nazwą i tworzyłam logo… Podobno połowa nowych blogów przestaje istnieć w ciągu pierwszego roku. Mój ma się dobrze i częściej lub rzadziej zamierzam dalej pisać i pokazywać swoje prace. Z całego serca dziękuję wszystkim zaglądaczom, a zwłaszcza komentującym. Dajecie mi motywację do dalszego działania 🙂 W końcu pisanie postów zabiera cenny czas, który mogłabym przeznaczyć na rękodzieło. Świadomość, że ktoś to czyta jest dla mnie bardzo ważna.

Z tej szczególnej okazji napisałam pierwszy biżuteryjny tutorial. Nauczycie się z niego jak wykonać elementy, które można było zobaczyć we wpisie Octaglares. Przy okazji wymyśliłam kolejną wersję kolorystyczną. Zrobienie takiej gwiazdki (albo kwiatka) nie jest trudne, zajmuje jeden wieczór i tak jak wcześniej pisałam mogą być praktycznie wszystkim. W dzisiejszym poście robię broszkę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do gotowego elementu doszyć krawatkę, bigle lub połączyć kilka gwiazdek w bransoletkę 😉

Nie przedłużając przejdźmy do materiałów:

  • kryształek rivoli 14 mm (u mnie Bonny w kolorze Lt. Silk)
  • koraliki Toho Round 15/0 ( silver-lined milky lt. topaz, wystarczy około 2g.) – TR
  • koraliki Firepolish 4 mm w jednym, dwóch lub trzech kolorach (tutaj 24 szt. opal red, 8 szt. opaque red oraz 8 szt. chalk white champagne luster) – FP
  • koraliki Superduo w jednym lub dwóch kolorach. (16 szt. gold shine gold oraz 8 szt. gold shine orange.) – SD
  • nić do beadingu w pasującym kolorze (na zdjęciu złota Nymo, ale bardziej polecam One-G lub S-lon AA)
  • igła do koralików, najlepiej w rozmiarze 12
  • ostre nożyczki
  • koralik stoper (opcjonalnie)

Krok 1. Na wygodną długość nici nawlekamy koralik stoper zostawiając ok 15 cm. końcówki (na zdjęciu jest zbyt krótka) i przechodzimy przez niego jeszcze raz, żeby się zablokował. Następnie nawlekamy 4 koraliki FP w pierwszym kolorze, przechodzimy przez wszystkie jeszcze raz, ponownie przechodzimy przez pierwszy koralik i zaciągamy. Koraliki powinny utworzyć kwadracik. Przechodzimy igłą przez najbliższy FP, żeby nić wychodziła z krańcowego koralika.

Krok 2. Nawlekamy 3 koraliki FP i wbijamy igłę od drugiej strony koralika, z którego wychodzi nitka i zaciągamy. Powinien powstać drugi kwadracik. Przechodzimy jeszcze raz przez wszystkie jego koraliki i ponownie przez dwa pierwsze. Nitka znów powinna wychodzić z krańcowego koralika.

Krok 3. Powtarzamy Krok 2 do uzyskania siedmiu kwadracików w rzędzie. Ósmym połączymy całość w pierścień. Nawlekamy 1 koralik FP i wbijamy igłę w przeciwległy krańcowy koralik tak, żeby dodawany koralik utworzył poprzeczkę pomiędzy dwoma FP. Następnie nawlekamy kolejny FP i zamykamy ostatni kwadracik. Przechodzimy jeszcze raz przez wszystkie jego koraliki, żeby wzmocnić łączenie.

Krok 4. Wyprowadzamy nić tak, żeby wychodziła z poziomego koralika na brzegu pierścienia. Nawlekamy 1 koralik TR i przechodzimy przez sąsiedni FP. Powtarzamy tę czynność siedem razy aż wykonamy pełne koło. Następnie przechodzimy jeszcze raz przez wszystkie dodane koraliki TR i FP pomiędzy nimi, przez pierwszy koralik TR i FP za nim. Niezbyt mocno zaciągamy nić. Następnie przechodzimy samą igłą na drugą stronę koralikowego pierścienia.

Krok 5. Dodajemy koraliki TR po drugiej stronie robótki analogicznie jak w Kroku 4. Przed dodaniem ostatniego koralika do środka pierścienia wkładamy kryształek rivoli, dodajemy ostatni TR i lekko zaciągamy. Przechodzimy samą nicią dookoła, przez pierwszy dodany TR i FP za nim. Tym razem mocno zaciągamy, żeby koraliki przytrzymały kryształek w środku. W tym momencie możemy schować początkową końcówkę nici pomiędzy koralikami wykonując dwa-trzy supełki i odciąć.

Krok 6. Wyprowadzamy nić tak, żeby wychodziła z pionowego koralika FP w środku pierścienia. Nawlekamy trzy TR, jeden SD w pierwszym kolorze, trzy TR i wbijamy igłę w sąsiedni pionowy FP tak aby sekwencja koralików ułożyła się na skos. Powtarzamy siedem razy. Na końcu przechodzimy jeszcze raz przez pierwszą dodaną w tym kroku sekwencję.

Krok 7. Przechodzimy przez poziomy koralik FP i najbliższy pionowy FP. Nawlekamy trzy TR i przechodzimy przez koralik SD. Ponownie nawlekamy trzy TR i przechodzimy przez następny pionowy FP. Powtarzamy siedem razy.

Brzeg robótki powinien wyglądać jak na zdjęciu poniżej. SD znajdują się pośrodku kwadracików, a TR otaczają pionowe FP.

Krok 8. Przechodzimy igłą tak, żeby nić wychodziła z pionowego FP z przedniej strony kryształka rivoli. Przeciągamy samą nić przez trzy koraliki TR, koralik SD i trzy TR po tej samej stronie pierścienia. Następnie przechodzimy przez koralik TR pomiędzy poziomymi FP (na zdjęciu zaznaczony strzałką) i przez kolejną trójkę koralików TR. Cały czas mocno naciągamy nić. Powtarzamy aż przejdziemy dookoła przez całą robótkę. Przewlekamy nić dalej dopóki nie będzie wychodziła z koralika SD.

Krok 9. Mając nić wychodzącą z dolnej dziurki koralika SD zawracamy przez jego górną dziurkę. Nawlekamy SD w drugim kolorze, FP w drugim kolorze i kolejny SD po czym przechodzimy przez górną dziurkę następnego SD w pierwszym kolorze. Powtarzamy siedem razy. Wzmacniamy całość przechodząc dookoła jeszcze raz.

Krok 10. Nić powinna wychodzić z pierwszego SD dodanego w poprzednim kroku. Zawracamy przez jego górną dziurkę. Nawlekamy jeden FP w trzecim kolorze po czym przechodzimy przez górną dziurkę sąsiedniego SD i zawracamy przez dolną dziurkę tego samego koralika. Następnie przechodzimy przez 2 SD, FP i 3 SD. Nić powinna wychodzić w miejscu zaznaczonym strzałką.

Krok 11. Powtarzamy krok 10 aż wykończymy wszystkie ramiona gwiazdki. Pozostałą nić można wykorzystać do przyszycia np. krawatki. Moja gwiazdka miała być broszką, więc po prostu schowałam nitkę między koralikami, robiąc po drodze dwa-trzy supełki i odcięłam. Gotowe 🙂

Aby wykonać broszkę do okręgu z FP z tyłu gwiazdki przykleiłam klejem dwuskładnikowym okrągłą bazę 20 mm. Jeśli chcielibyście wykonać wisior lub kolczyki można w krokach 6 i 7 zamiast trzech koralików TR dodawać z tyłu cztery, żeby fragmenty nitki były mniej widoczne.

Jeśli wykorzystacie ten tutorial w swoich pracach nie zapomnijcie wspomnieć o autorce 😉 Możecie też napisać do mnie na Facebooku lub wysłać zdjęcie e-mailem ( karikori.hm@gmail.com ). Chętnie zobaczę Wasze wersje Octaglare.

Mam nadzieję, że wszystko jest przejrzyście wyjaśnione. Będę wdzięczna za wszelkie uwagi 🙂 Do następnego wpisu!