Jak usunąć z ubrań plamy z potu? Praktyczne porady

Nieestetyczne żółte plamy pod pachami lub na kołnierzyku, widoczne zwłaszcza na jasnych ubraniach, są zmorą nie tylko upalnych letnich miesięcy. Wysiłek fizyczny, praca w nagrzanym pomieszczeniu lub po prostu nadmierna potliwość to aktualne przez cały rok przyczyny powstawania plam. Z tego powodu warto znać kilka dobrych sposobów, które pozwolą skutecznie uporać się z uciążliwymi śladami na ubraniach. Koniecznie wypróbuj przedstawione poniżej praktyczne wskazówki!

Jak wyprać plamy z potu?

Po pierwsze – najlepiej działać od razu i wyprać ubranie zaraz po dostrzeżeniu plamy. Wtedy istnieje największa szansa na pozbycie się śladów potu bez większych komplikacji. Stare plamy są o wiele trudniejsze do usunięcia. W takich przypadkach samo pranie z użyciem zwykłego proszku lub płynu często może nie wystarczyć. Jedynie odświeży odzież, ale plamy nie wywabi albo zrobi to mało skutecznie.

1. Niezawodny ocet

Jak wiadomo – ocet ma wiele zastosowań. Do tego nie jest drogi i zawsze mamy go pod ręką. Doskonale sprawdzi się w przypadku świeżych zabrudzeń. Wystarczy zalać nim palmy i pozostawić na ok. 15 min. Po tym czasie ubranie pierzemy w proszku do prania, zgodnie z zaleceniami na metce. Warto dodać, że ocet ma jeszcze jedną dużą zaletę, a mianowicie powoduje, że potraktowane nim ubrania będą wolniej chłonęły pot. Ponadto tzw. zakwaszenie tkaniny sprawia, że odzież na dłużej zachowuje swój pierwotny, intensywny kolor. Pamiętajmy, aby do tego rodzaju zabiegów używać jedynie czystego, białego octu spirytusowego.

2. Soda oczyszczona i ocet

Soda oczyszczona doskonale sprawdzi się przy usuwaniu tłustych zabrudzeń, wywabianiu nieprzyjemnego zapachu z lodówki, czyszczeniu urządzeń sanitarnych, a także przypalonych garnków, czy usuwaniu osadów. Oczywiście możemy jej użyć także przy usuwaniu plam z potu. Wystarczy przygotować pastę z octu i sody oczyszczonej zachowując proporcje 2:3. Mieszanka powinna poradzić sobie z trudniejszymi, starymi plamami. Nakładamy ją na plamy i zostawiamy na godzinę. Następnie ubranie należy dokładnie wyprać.

3. Soda i woda utleniona

Przygotowujemy roztwór z sody, wody utlenionej i zwykłej wody w proporcjach 1:1:1. Mieszankę pozostawiamy na plamie przez 45 min, a następnie pierzemy. Możemy również zrobić mieszankę jedynie z sody i zwykłej wody– 6 łyżek sody zalewamy ½ szklanki wody. Nakładamy na plamę na 15 min i pierzemy jak zwykle.

4. Sok z cytryny

Kolejna naturalna substancja, która skutecznie poradzi sobie z plamami na jasnych koszulach i t-shirtach. W tym przypadku również tworzymy mieszankę w proporcji 1:1 i polewamy plamy. Po kwadransie wrzucamy do pralki.

5. Wybielająca pasta do zębów

Najlepiej używać białej pasty do zębów, nie zawierającej żadnych kolorowych barwników. Za pomocą szczoteczki wcieramy ją delikatnie w brudne miejsce, uważając przy tym, aby nie zniszczyć materiału. Zamiast pasty do zębów możemy użyć także tabletek do czyszczenia protez.

6. Środki chemiczne

Kiedy inne metody zawiodą, ostatecznością staje się wybranie detergentów. W sklepach znajdziemy różnego rodzaju odplamiacze, które będą dobrym wyborem pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy je do rodzaju tkaniny. Zbyt mocny środek może nie tylko zmienić kolor czyszczonego miejsca, ale nawet zniszczyć ubranie. W przypadku białych ubrań warto zastanowić się nad użyciem wybielacza.

Plamy z potu – jak im zapobiec?

Chcąc pozbyć się tego uciążliwego problemu, najlepiej podjąć właściwe środki zapobiegawcze. Po pierwsze należy sprawdzić skład swojego dezodorantu lub antyperspirantu i w przyszłości wybierać kosmetyki z możliwie najniższą zawartością aluminium. Pamiętajmy, aby nie zakładać ubrań bezpośrednio po aplikacji dezodorantu lub antyperspirantu – pozwólmy, aby wchłonął w skórę. Po drugie – możemy ograniczyć bezpośredni kontakt ze skórą ubrania, na którym pojawiają się bardzo widoczne plamy. Wystarczy pod spód założyć np. podkoszulkę.