Robimy mydło w domu

Mydło to podstawowa rzecz w domu. Jednak czy myślałaś/myślałeś o tym żeby robić je w domu? Najpewniej myślisz, że potrzeba do tego skomplikowanych narzędzi, umiejętności czy ogromu wiedzy. Jak się jednak zaraz przekonasz, zrobienie mydła w domu jest dziecinne proste i niesie ze sobą wiele benefitów.

Dlaczego mydło diy to doskonały pomysł?

Robienie mydła samodzielnie w domu daje nam całkowitą kontrolę nad jego składem. Mamy więc pewność, że nie ma w nim żadnych barwników, konserwantów, czy substancji zapachowych, które mogą nas drażnić. Daje ci to również stworzenia mydła o zapachu czy wyglądzie jaki tylko sobie wymarzysz. Jest to także bardzo ekologiczne rozwiązanie – nie produkujesz bowiem dodatkowego plastiku związanego z opakowaniem i nie zanieczyszczasz środowiska. Na dodatek jest to ekonomiczne – produkcja domowa kilograma mydła to około 20-30 złotych oraz jedno popołudnie. To bardzo mało jak na tanie, ekologiczne mydło o pewnym składzie, idealnym zapachu czy dodatkowych właściwościach, zależnie od wykorzystanych przez nas produktów.

Krok pierwszy – baza

Pierwszą rzeczą jest wybór odpowiedniej bazy. Dla początkujących rekomendujemy baza glicerynowa. Mydełka glicerynowe potrzebne do stworzenia dom -owego mydła są łatwo dostępne, proste w użyciu i można wiele z nimi zdziałać. Według własnej fantazji możesz zrobić z niego mydło perfumowane, kolorowe i wzbogacone o substancje pielęgnujące.
Innym rozwiązaniem są gotowe bazy mydlane w wiórkach, granulkach czy bloku do samodzielnego starcia. Jeśli zaś zainteresowałeś się produkcją mydła, kiedy masz w domu jeszcze jakieś stare mydełka, mydła dziecięce, czy zwykłe szare również możesz je wykorzystać. Pamiętaj jednak, że użycie mydła naturalnego jako bazy jest trudniejsze niż przy gotowej bazie mydlanej. Naturalne mydło trzeba bowiem samemu zetrzeć na tarce a następnie uzupełnić wodą.

Robimy mydło

Kiedy mamy bazę wybraną, trzeba zdecydować jaką ilość mydła potrzebujemy. Tylko od tego zależy ile bazy użyjemy. Pamiętaj jednak, aby zawsze dać nieco więcej bazy, gdyż zawsze trochę bazy pozostaje w naczyniu i nie da się jej ponownie użyć. Używając bazy mydlanej łatwo ją rozpuszczamy w żaroodpornym naczyniu i za pomocą mikrofalówki. Najlepiej ustawić urządzenie na około minutę. Do rozpuszczonej całkowicie bazy dodajemy dodatki. Mogą być to susze różnych ziół, olejki, a także barwniki, jeśli chcemy uzyskać piękne mydełko, pełniące również funkcje dekoracyjne. Masę gotową przelewamy do wysmarowanej tłuszczem foremki. Spryskujemy powierzchnię mydła alkoholem, aby kształt był ładny, a także aby było pozbawione pęcherzyków powietrza. Mając tak przygotowaną masę trzeba poczekać aż całość zastygnie. W zależności od wielkości naszych foremek, a więc i w konsekwencji mydła może to trwać 10 minut a nawet 2 godziny. Tutaj jednak lepiej poczekać, aby być pewnym, że mydło zastygło. Można ten proces jednak przyspieszyć kładąc foremki w chłodnym miejscu, a w wyjątkowo gorące dnie nawet w lodówce.
Kiedy mydło stężeje trzeba je wyjąć z form i w zależności od naszych potrzeb pokroić na mniejsze kawałki. Mydełka trzeba jeszcze wysuszyć. Dlatego okrywamy je papierem i umieszczamy w przewiewnym miejscu.
Po wysuszeniu mydło w kostce jest gotowe.

Czym możemy wzbogacić mydełka?

Co właściwie możemy dodać do naszego mydełka? W zasadzie możliwości są nieograniczone, a wszystko zależy od tego co chcemy osiągnąć. To od tego zależeć będzie czego będziemy potrzebować, aby zrobić nasze wymarzone mydełko.
Jeśli potrzebujemy mydła silnie nawilżającego powinniśmy dodać do mydła olejki o takim działaniu np. arganowy, migdałowy, makadamia czy masło shea. Świetnymi nawilżaczami, będzie jeszcze gliceryna, wosk pszczeli czy witamina E, a także miód, przy czym miód będzie również doskonale odżywia skórę.
Możemy stworzyć również mydło peelingujące ze składnikami złuszczającymi jak makiem, kawą, cynamonem, otrębami czy dodatkiem glinki.
Dodatki ziół i kwiatów za to sprawią, że nasze mydło będzie niezwykle pachnące. Na przykład lawendowe, czy różane z płatkami róż.