Dekoracje wielkanocne typu zrób to sam!

Wielkanoc to święta wiosenne, nie dziwne więc, że każdy chce wprowadzić do swojego domu trochę koloru i ciekawych dekoracji. Tradycyjne pisanki, doniczka z rzeżuchą, czy figurki króliczków pojawiają się w naszej przestrzeni jak grzyby po deszczu. Wszystko jednak swoje kosztuje, a ponadto wiele z ozdób możliwych do kupienia w sklep -ach jest powtarzalnych i z czasem stają się nudne. Dlatego dobrą opcją może okazać się zrobienie ozdób wielkanocnych samemu, w domu. Razem z dziećmi może wyjść z tego bardzo ciekawa zabawa, a efekty będą oryginalne, pomysłowe i ciekawe. Oto ozdoby wielkanocne diy.

Zdobienie styropianowego jajka

Od dłuższego czasu mamy możliwość kupienia styropianowych jajek, w różnych rozmiarach. Są one ciekawą podstawą do zrobienia ozdób wielkanocnych. Takie jajko możemy bowiem ozdobić na wiele sposób tworząc wspaniałą pisankę.

#1 Markery i farby

Wszelkie markery czy pisaki świetnie nadadzą się do pokolorowania i przyozdobienia takiego styropianowego jajka. Również sprawdzą się tu farby. Takie jajko może bowiem zastąpić prawdziwe, ewentualnie delikatną wydmuszkę, którą można po prostu zgnieść. Zamiast tego mamy więc styropianowe jajko, któremu nie grozi stłuczenie, czy zgniecenie, tak jak prawdziwemu jajku. Na dodatek jest trwalsze i nie musimy martwić się, że trzeba będzie je później wyrzucić.

Cekiny i wstążki

Dla bardziej zaawansowanych w rękodziele oraz cierpliwych mamy propozycję ozdobienia jajka cekinami i wstążkami. Za pomocą szpileczek możemy pokryć całą powierzchnię jajka kolorowymi cekinami, układając je we w różne wzory i mniejsze obrazki, jak kwiaty czy wizerunek króliczka albo pisklęcia.
Nieco podobnie możemy zrobić za pomocą kolorowych wstążek. Zdobienie takiego styropianowego jajka wstążkami zaczynamy od pocięcia materiału na równe mniej więcej 2 centymetrowe odcinki. Następnie pierwszy kawałek przytwierdzamy na samym szczycie jajka, wbijając szpileczki na czterech rogach wstążki oraz jedną na samym jej środku – dodatkowo możemy umieścić tam jakiś cekin lub mniejszy koralik. Teraz każdy kolejny kawałek wstążki zaginamy tak, aby powstał trójkąt i przytwierdzamy do jajka jego podstawą. Staramy się, aby powstał równy rząd takich trójkącików i aby wierzchołek każdego trójkąta był w takiej samej odległości od szpileczki na środku jajka. Kolejny rząd umieszczamy nieco niżej, tak by wierzchołki trójkątów z drugiego rzędy nachodziły na pierwszy rząd, ukrywając styropian i tak analogicznie każdy kolejny rząd. Gdy tak pokryjemy większość jajka, a pozostaje nam mała powierzchnia o szerokości 1 centymetra wykańczamy jajko. Robimy ostatni rząd i przytwierdzamy naszą ozdobę na zakładkę ze wstążki. Możemy po prostu zrobić z szerszej wstążki podstawkę. Do tego potrzebujemy czterech dużych kawałków, które składamy na pół. Następnie dwa końce wstążki szpilkami wpinamy na dolną część jajka, a zagięcie dajemy na zewnątrz. Podobnie z trzema kawałkami, tak, aby zagięcia rozchodziły się jak kierunki świata i tworzyły ładną ramę dla naszego jajka.

Kurczaczki ze styropianu

Mniejsze styropianowe jajka możemy zamienić na małe i urocze kurki. Wystarczy ostry nóż i farby. Najpierw w małym styropianowym jajku odcinamy kawałek z szerszej strony, tak by jajko samo stało na płaskiej podstawie. Teraz sprawą mogą zająć się dzieci – trzeba bowiem farb i kreatywności, aby pomalować jajka na małe kurczaczki – niekoniecznie muszą być przecież żółciutkie. Czarnym markerem narysuj oczka i zaznacz dziób oraz skrzydełka. Teraz wystarczy poczekać aż farba wyschnie i będzie można przyozdobić kurczaczkami stół wielkanocny.

Pisklak-pompon

Jest to dekoracja, która jest łatwa do zrobienia, ale nieco monotonna. Efekt jednak jest niesamowity i można zrobić wiele uroczych pisklaków, którymi można potem udekorować stół wielkanocny, czy posadzić w doniczce z rzeżuchą. Wystarczy żółty bristol lub kolorowa kartka z bloku technicznego, żółta włóczka, nożyczki i szablon pisklaka – ewentualnie jego rysunek z profilu. Gdy mamy wyciętego pisklaka ostrożnie składamy go na pół i wycinamy w środku okrąg. Następnie rozkładamy i przywiązujemy dość długi kawałek żółtej włóczki. Teraz zaczyna się przekładanie – przekładamy włóczkę przez okrąg, nitka koło nitki. Robimy to, aż cały otwór będzie we włóczce. Kiedy mamy takiego kurczaczka przeciągamy włóczkę wzdłuż szablonu. Otrzymujemy puszysty pompon, który świetnie imituje puch pisklaka. Piękna i urocza dekoracja gotowa.