- Jak opanować tango: Krok po kroku do mistrzostwa na parkiecie
- Najlepsze konsole do gier dla dzieci z grami sportowymi - Kompleksowy przewodnik dla rodziców
- Jak skompletować idealną wyprawkę dla pierwszoklasisty? Praktyczne wskazówki i lista zakupów
- Rewolucja Internetu w Nowogrodzie Bobrzańskim: Jak Cyfrowa Era Przemienia Małe Miasta
- Najlepsze gry z zachwycającą grafiką na PlayStation 5 – Wprowadzenie do wizualnych arcydzieł
Rozwiązanie problemu fanów książki – szybkie, ładne i tanie zakładki.
Osoby czytająca książki w wersji papierowej głównie bardzo dobrze znają pewną przypadłość. Mianowicie to, że często zakładami w książkach stają się przypadkowe przedmioty – paragon sklepowy, karteczka, jakieś fiszki, czy losowe kartoniki z obrazkami, jakie mamy pod ręką. Chyba że, a dla książek co gorsza – naszym sposobem na zaznaczenie tego ile już przeczytaliśmy jest zaginanie rogów. Nie wygląda to później estetycznie, a też jeśli to pożyczona książka, nie jest dobrym pomysłem.
Dlatego dla wszystkich fanów czytania książek papierowych mamy rozwiązanie – proste, ładne i użyteczne zakładki do książki diy.
Prosta i ładna zakładka w kilka chwil
Żeby zrobić najprostszą, a jednocześnie piękną zakładkę potrzebujemy kartki z kolorowego papieru technicznego, nożyczek, linijki i naklejek – dowolnych. Mierzymy z kartki papieru zakładkę, jaką chcemy – my proponujemy wymiary około 10 centymetrów wysokości i 4 centymetry szerokości, gdyż taka zakładka będzie pasować także do wydań kieszonkowych. Następnie wycinamy naszą zakładkę i bierzemy się za ozdabianie jej naklejkami. Tutaj mamy pełną dowolność zależnie od tego jaką chcemy zakładkę. Przypominamy tylko o tym, że dobrze ozdobić również drugą stronę.
I gotowe. Mamy zakładkę do książki gotową. Jeśli zaś chcemy, żeby była trwalsza to możemy udać się do punktu ksero, gdzie możliwa jest laminacja zakładki, aby była odporniejsza na zgięcia i wilgoć.
Zakładka wykonana własnoręcznie od A do Z
Samodzielnie wykonane zakładki przy pomocy farb, kredek i flamastrów jest przyjemną czynnością dla osób, które lubią rysować, a także rozrywką dla dzieci. Wystarczy wyciąć z kartki bloku technicznego odpowiedniej wielkości prostokąty – tak jak w pierwszym pomyśle. Tutaj jednak kartka może być biała. Dobrym pomysłem przy farbach, pastelach, a także przy kredkach, będzie również jeden trik. Mianowicie odrysowujemy na kartce nasze zakładki zostawiając po każdym boku margines błędu – najlepiej 1-2 centymetry. Teraz wycinamy razem z naszym marginesem i przytwierdzamy za pomocą taśmy do jakieś podkładki. Może być to faktycznie podkładka, którą używamy do rysowania, sztywny karton lub deska. Taśmę oczywiście kleimy do boków naszego marginesu. Teraz podczas malowania czy rysowania zakładka nie będzie się przesuwać utrudniając malowanie.
Mając tak przygotowaną podstawę do zrobienia zakładek możemy brać się za tworzenie. Nasza wyobraźnia może już puścić wodze fantazji tworząc dowolne wzory. Kiedy zaś prace będą skończone i suche możemy delikatnie odkleić taśmę. Teraz warto zająć się drugą stroną naszej zakładki. Na podkładkę przyklejamy taśmą białą, czystą kartkę, żeby zakładki nie poplamiły się i znów przyklejamy je za pomocą marginesów do powierzchni, tym razem tylną stroną. Po skończeniu pracy i ewentualnym jej wyschnięciu usuwamy taśmę i odcinamy marginesy. Zakładki są gotowe. Możemy je ewentualnie zalaminować aby były trwalsze.
Zakładka origami
Origami to sztuka składania papieru bez pomocy kleju czy taśmy. Brzmi to jak coś trudnego, jednak wiele rzeczy jest prostych do złożenia jak zakładki narożne. Oprócz tego, że są proste do złożenia to funkcjonalne, gdyż trudno aby zakładka nałożona na róg strony wypadła na przykład w torebce, czy plecaku. Łatwo również je ozdobić, aby były przyjemne dla oka, także dziecka. Wystarczy trochę kolorowego papieru, nożyczki i klej.
Zaczynamy od złożenia zakładki. Z kartki kolorowego papieru wycinamy kwadrat. Pamiętajmy jednak, że z początkowego kwadratu wyjdzie mniej więcej mniejsza o połowę zakładka. Teraz kwadrat składamy na pół, aby wyszedł trójkąt prostokątny. Składamy boki trójkąta tak, aby boczne wierzchołki spotkały się przy wierzchołku z kątem prostym. Robimy zagięcie i rozkładamy. Mamy początkowy trójkąt w którym zaznaczony jest kwadrat i dwa mniejsze trójkąty. Oginamy jedną stronę kwadratu i składamy go na pół. Teraz mniejsze trójkąty po bokach zaginamy tak, aby w połowie schowały się w utworzonej kieszonce na środku. Narożna zakładka gotowa. Od razu możemy z niej korzystać albo dodatkowo ozdobić. Bardzo łatwo można ją zmienić na przykład w pyszczek zwierzaka. Z zielonej, dorysowując oczka i czerwony język możemy zrobić żabkę. Z czerwonego lub pomarańczowego papieru możemy zrobić lisa. Wystarczy wyciąć z kartki uszy, z białej wyciąć dwa półkola. Następnie przyklejamy uszy – możemy do środka kieszeni, aby nie oderwały się od zakładki jeśli będziemy ją zabierać w podróże – dokleić białe pola jako białe futerko na pyszczku – części gdzie mamy złożone trójkąty – i dorysować oczka oraz nosek.
Tak samo możemy utworzyć pingwina, sowę, biedronkę, kota, mysz, czy stworzenia z kreskówek jak minionka.